Ćerka poznatog biznismena iz Majamija, Roberta Mekla, oteta je prije skoro 55 godina, a otmičari su djevojku živu zakopali i tražili veliki novac za njen otkup.
Barbara Džejn Mekl, ćerka poznatog biznismena iz Majamija Roberta Mekla, 1968. godine bila je žrtva otmičara, koji su tada dvadesetogodišnju djevojku stavili u kovčeg sa petodnevnim zalihama struje, vazduha i vode. Međutim, nekoliko sati nakon što su je zakopali u kutiji, svjetlo je nestalo. Uprkos tome, hrabra studentkinja preživjela je pod zemljom tri i po dana.
Otmica se desila nedjelju dana prije Božića, omiljenog praznika Barbare Džejn Mekl. Njen otac, koji je sa dva brata osnovao jednu od najvećih građevinskih kompanija u Sjedinjenim Državama, imao je mnogo veza i lično je poznavao 37. predsjednika SAD, Ričarda Niksona. Obezbijedio je svojoj ćerki život iz snova: Barbara je sebi mogla sve da priušti. Istovremeno, djevojka se, kako su pisali tadašnji mediji, oblačila skromno i sa ukusom, u javnosti se ponašala dostojanstveno i nije sebi dozvoljavala previše.
Barbara je studirala na Univerzitetu Emori u Atlanti, Džordžija. Te zime hongkonški grip stigao je do univerziteta – pandemija koja je odnijela živote najmanje milion ljudi. Barbara se zarazila, imala je temperaturu i bol u grlu. Njena majka, Džejn Mekl, odmah je napustila porodično imanje na Floridi da bi pomogla ćerki. Pokupila ju je iz njenog studentskog doma i prijavila se u motel Rodevai Inn nekoliko kilometara od kampusa.
Majka je brinula o svojoj ćerki i trudila se da je što prije postavi na noge kako bi se pripremila za Božić i dočekala ga u dobrom zdravlju i raspoloženju. Međutim, nije sve išlo po planu.
Kako je došlo do otmice
U noći između 16. i 17. decembra neko je pokucao na vrata sobe u kojoj su bile Džejn i Barbara. Na vratima su stajali muškarac sa policijskom kapom i žena sa crnom maskom preko lica. Čovek je rekao da je Barbarina bliska prijateljica imala saobraćajnu nesreću i zamolio žene da odu u bolnicu. Čak je znao i boju, marku i broj automobila. Pošto je Džejn znala prijateljicu svoje ćerke, otvorila je vrata onome za koga je mislila da je policajac. Kao rezultat toga, par je provalio u prostoriju. Muškarac je imao pištolj, koji je uperio u majku i ćerku. Zločinci su Džejn dali sedativ hloroformom, a Barbaru su izveli napolje, stavili u auto i odvezli.
https://staging.24ba.net/24ba.net/andela-zagrejala-posteljinu-sa-gastozom-reper-je-dohvatioa-ona-mu-pruzila-nezaboravni-uzitak-jorgan-se-samo-pomerao-pogledajte-ove-vruce-kadrove-18/
Džejn se probudila rano ujutru i pozvala policiju preko osoblja motela. O otmici je govorila kroz suze i molila je za pomoć.
Kada je biznismen Robert Mekl obaviješten o nestanku njegove ćerke, odmah je odletio iz Majamija i nekoliko sati kasnije bio na licu mjesta. Mekl je pozvao Džona Edgara Huvera, koji je u to vrijeme bio direktor Federalnog istražnog biroa (FBI). U istragu su bili uključeni FBI i najbolji istražitelji.
Pravo su u sobi motela, agenti biroa ispitali Barbarinog prijatelja, koji je sugerisao da je djevojka kidnapovana radi otkupa, jer je bila veoma popularna na univerzitetu: neko je želio da se druži sa njom, neko joj je zavidio, neko mrzio, ali svi su znali koliko je njena porodica bogata.
Istraga
Ujutro istog dana, u kući porodice Mekl zazvonio je telefon, na koji se javio porodični prijatelj, pošto je porodica bila odsutna. Nepoznati glas je rekao da se poziv odnosio na Barbarinu otmicu i da je nešto zakopano na imanju Mekl. Tada je policija krenula u potragu i pronašla staklenu posudu sa ceduljicom sa zahtjevom za otkup. Otmičari su objasnili da je Barbara pod zemljom sa zalihama za pet dana, a ako njen otac želi da vidi ćerku živu, mora da plati 500 hiljada dolara. Mekl je morao da pristane na dogovor tako što će dati šifrovani oglas u novinama Majami Herald.
18. decembra u novinama se pojavio oglas sa riječima: “Ljubljeni, molim te, vrati se kući. Mi ćemo platiti sve troškove. Tvoja porodica.”
U rano jutro 19. decembra, otmičari su pozvali i imenovali mjesto gdje je biznismen trebao da ostavi novac. Nalazilo se oko 10 kilometara od kuće Meklovih. Mekl je dobio instrukcije da obuče upadljivo odijelo i da se sam odveze do mjesta. Čovjek je po dolasku uradio sve po uputstvu: ostavio je kofer sa novčanicama i otišao.
Činilo se da je sve prošlo glatko i po planu, ali ubrzo se ispostavilo da su informacije o otkupu procurile u policiju. Agenti FBI nisu imali koordinaciju sa policijom, a pokušali su da privedu kidnapera na mjestu gdje je Mekl ostavio kofer. Napadač je uspio da pobjegne sa partnerom, koji ga je čekao u kolima, pobegli su, ali je automobil ostao.
Ovaj događaj je uplašio Barbarine roditelje, jer je počinilac možda pomislio da se njenom ocu ne može vjerovati jer je sve podatke davao policiji. To nije bilo tako, a da bi vidio svoju ćerku živu, biznismen je morao da dokaže kidnaperima da se na njega može osloniti.
Fatalna greška kidnapera
Napušteni automobil Volvo bio je greška kriminalaca koja će se kasnije ispostaviti kao fatalna. U pretincu za rukavice bili su pasoš Rut Ajsman-Šier, fotografija Barbare koja drži znak na kojem je pisalo “Oteta”, kolekcija intimnih polaroidnih fotografija Ajsman-Šier i Gerija Krista, muškarca i žene koji su kidnapovali Barbaru, čekovna knjižica i druga dokumenta koja upućuju na identitet kriminalaca.
FBI je počeo da prikuplja informacije o kidnaperima. Ispostavilo se da je u to vrijeme Krist (23) već imao dugačak spisak zločina, mnogo puta je krao automobile, počinio bezbroj sitnih i većih krađa, a takođe je pobjegao iz zatvora. Sebe je nazvao “Ajnštajnom podzemlja”, a dugo je planirao otmicu deteta nekog bogatog biznismena. Ipak, odlučio je da bi sa malim detetom imao previše problema i odlučio da to ipak bude mlada djevojka. Ostalo je samo da izabere žrtvu.
Krist se 1968. preselio na Floridu sa ženom i djecom iz Bostona i zaposlio se na Institutu za istraživanje mora u Majamiju, gdje je upoznao studentkinju Rut Ajzeman-Šjer (26). Između njih je počela burna romansa, a Krist je odmah ostavio suprugu. Ljubavnici su ubrzo počeli da žive zajedno u Kristovoj prikolici, a on je Rut otkrio svoju tajnu, da je odbjegli zatvorenik koji se sprema da počini savršen zločin. Tog dana našao je vernog saučesnika.
Nakon toga započete su opsežne pripreme za otmicu. Krist je proveo nekoliko nedjelja u biblioteci grada Majamija pretražujući lokalne novine i tračeve u potrazi za odgovarajućom žrtvom. U nekom trenutku njegovu pažnju privuklo je ime Barbara Džejn Mekl i on je odlučio da je ona njegova idealna žrtva.
Sledeći korak je bio razmišljanje o metodi otmice. Krist nije namjeravao da ubije žrtvu, ali se sve završilo tragično: Barbara je preživjela zbog toga što je bila nevjerovatno hrabra.